Fatih Pense's Blog

Seth Godin Hayalleri Çalmayı Bırakın (Çeviri)

Tüm Bölümleri Gör

Türkçe

5. Sütun A ve Sütun B

veya

Hangi sütunu seçerdiniz? Hangisine çalışmak veya hangisiyle yanyana çalışmak isterdiniz? Hangisini işe almak isterdiniz? Hangi doktor sizi muayene etsin isterdiniz? Kimle birlikte yaşamak isterdiniz.

Son soru: Eğer toplumumuzun gelecek neslini oluşturmak şöşb trilyon dolarlık 16 yıllık bir endoktrinasyon programı organize etseydiniz, onu hangi sütun etrafında inşaa ederdiniz?

Bu kitaptan çok kişisel bir şikayet yazısı. Çocuklar, ebeceynleri ve onların öğretmenleri için yazılmıştır. Patronlar için ve o patronlara çalışan insanlar için yazılmıştır. Ve vergi vermiş, okul toplantılarına gitmiş, üniversiteye başvurmuş, oy kullanmış herkes için yazılmıştır.

English

5. Column A and Column B

Aware

Caring

Committed

Creative

Goal-setting

Honest

Improvising

Incisive

Independent

Informed

Initiating

Innovating

Insightful

Leading

Strategic

Supportive

— — — — — — — — — — — →

or

— — — — — — — — — — — →

Obedient

Which column do you pick? Whom do you want to work for or work next to? Whom do you want to hire? Which doctor do you want to treat you? Whom do you want to live with?

Last question: If you were organizing a trillion-dollar, sixteen-year indoctrination program to turn out the next generation of our society, which column would you build it around?

This is more of a rant than a book. It’s written for teenagers, their parents, and their teachers. It’s written for bosses and for those who work for those bosses. And it’s written for anyone who has paid taxes, gone to a school board meeting, applied to college, or voted.