Fatih Pense's Blog

Neden İşi Yapanlar Birazcık Daha Yöneticiler gibi Düşünmeli (ve tam tersi) - Seth Godin (Çeviri)

Saturday, April 9th, 2011

Paul Graham, her zaman olduğu gibi, düşünce kışkırtıcı.

Programcılar, tasarımcılar, yazarlar ve “akış” anlarında en iyi işlerini çıkaran diğer kişiler, saat tarafından yönetildiklerinde ve vakitlerinin çoğunu toplantılarda harcadıklarında,  organizasyonlarına hizmet edemezler.

Paul’ün argümanı şu, iş yapıcılar bu tür çöpsü saçmalıklardan korunmalıdır.

Bu makale yazdıklarının en iyilerinden, ancak ben kilit bir noktayı daha eklemesi gerektiğini düşünüyorum…

Yöneticiler biraz daha iş yapıcılar gibi hareket etmeye ihtiyaç duyuyorlar, çünkü birşeyler yapmak hiç olmadığı kadar önemli. Hatta Outlook’un dürtmesiyle çalışan yöneticiler bile, ayrılmış kaliteli vakitlerden, gerçekten mücadele gerektiren işleri yapmakta faydalanabilir.

Yapıcılar, yöneticiler gibi etkileşime geçecek kadar disipline olmalıdır, yoksa yeteri kadar etkileyemedikleri bir sistemin piyonu olurlar. Eğer kararlar oluşurken orada yoksanız, tahminimce karar verilen şey hoşunuza gitmeyecektir…

Yapıcılar da yöneticiler de tek yönde ısrar etmemeliler. İkisi de diğerlerinin işinden daha çok yapmalı. Kolay olduğu hatta eğlenceli olduğu için değil, ancak bu yol hala vizyonunuzu dünyaya getirmek için en iyisi.

Seth Godin

(Kaynak: http://sethgodin.typepad.com/seths_blog/2011/04/why-makers-should-think-a-little-bit-more-like-managers-and-vice-versa.html )

(İlgili Paul Graham makalesi: http://www.paulgraham.com/makersschedule.html )