Fatih Pense's Blog

Girişimcilik üflenir, çalınmaz?

Sunday, March 20th, 2011

Türkiyede girişimcilik son zamanlarda çok meşhur ve tabiri yerindeyse “ciks” bir kelime oldu. Bu konunun yaygınlaşması açısından güzel. Diğer yandan kelimenin anlamının boşaltıldığını söyleyebiliriz.

Peki girişimcilik ne demek? Aklıma gelen kullanım alanları şöyle:

  • Fabrikatör, müteşebbis kelimesi burada daha çok kullanılır.
  • Magazin programlarında herhangi bir iş adamını övme sıfatı olarak. Örneğin, “girişimci işadamı x”.
  • Organizasyonların etkinliklerinde bazen çok güzel işleniyor, bazen de sos niyetine kullanılıyor. Örneğin, “kurumsal girişimcilik”.

Ney

Anlayacağınız ortalık biraz karışmış… Bazı insanlar bu durumda “Ney üflenir çalınmaz.” tarzı bir yaklaşımla kendi girişimcilik tanımlarını kabul ettirmeye çalışıyorlar. Bunun da faydasız olduğunu düşünüyorum. Ortalık böyle karışık kalacak hep… :)

37Signals ekibi bir kitabında* girişimci(entrepreneur) kelimesini kullanmayalım, başlatıcı(starter) kelimesini kullanalım diyor. Yani aynı dert dünyada da var. Bence ekonomik sistemin tüm dünyada birden, çok hızlı değişmesinin bir göstergesi olarak bakabiliriz.

Son olarak girişimcilik konusunda benim de görüşümü yansıtan bir alıntı yapacağım:

Aslında “girişimci” bir iş unvanı değildir. Girişimci geleceği farklılaştırmak isteyen insanların içinde bulundukları ruh durumudur -Guy Kawasaki

Peki sizin çevrenizdeki insanlar girişimcilik deyince ne anlıyor? Siz ne anlıyorsunuz?

*Basecamp proje yönetimi yazılımını ve binlerce sitenin kullandığı Ruby on Rails yazılım dilini dünyaya kazandıran Jason Fried ve David Hansson’un yazdığı kitabın adı Rework, ilgili bölümün adı ise Enough with “entrepreneurs”. Seth Godin tarafından da övülmüş bir kitaptır ona göre :)