PHP’nin geleceği?

PHP ekosisteminde kütüphane/paket sistemi 2011’de packagist ile başlayabildi. Ruby’de bu tür bir sistemin(gems) 2003’de başladığı düşünülürse hayli geriden başladı.

Ancak:
-PHP dilinde ve ekosisteminin yavaş da olsa gelişmesi
-Devasa kullanıcı sayısı,
-PHP ile site yapmaya başlamanın örneğin Ruby’ye, Python’a göre aşırı kolay olması,
-Wordpress gibi kemikleşmiş projeler,
PHP’nin hiç bitmeyeceğini düşündürüyor bana.

packagist stats

Resim kaynağı: https://packagist.org/statistics

Join the Conversation

3 Comments

  1. Valla benim de başlarken kullandığım dillerden biriydi. Başlaması kolay ama uzun vadede zorluyor, yalnız müşteri de kolay kurabildiği için tercih ediyor, bilgisayarına da kolay kuruyor. Yani son kullanıcıya erişimi kolay olsa diğer diller biraz daha yaygın hale gelebilir gibi, tabii geliştirici için de biraz kolaylık lazım başlamak için.

  2. Hep PHP’nin WordPress sayesinde yaygınlaştığı söylenir ama ben buna katılmıyorum. WordPress’i de içinde barındıran ve çok gelişmiş yeteneklere sahip pek çok içerik yönetim sistemi PHP kullanıyor olsa da asıl kolaylığı Linux bir sunucuya Apache ve MySQL’i de kurduktan sonra herhangi bir klasörden site yayını yapılabilmesidir. Çünkü bu özellik müşterilerine kabuk erişimi sağlamak istemeyen yer sağlayıcılar için altın değerindedir.

    Bir de bu konunun dil yapısı boyutu var. PHP’nin programcıyı herhangi bir kurala uymaya zorlamaması, kötü kod kalitesi ile sonuçlansa da insanların çok kolay adapte olabilmesini sağlıyor. PHP 5.3 sürümünde namespace desteğinin de gelmesiyle gerçek nesne tabanlı dil yeteneklerine yeni kavuştu denilebilir. Bu sayede kendisinden daha üst düzeyde olan ama kendisi kadar yaygın olmayan Python, Ruby gibi dillerle aynı seviyeye gelebildi ve aynı kalitede uygulama çatılarının (framework) geliştirilebilmesinin önü açıldı.

    Son yıllarda sanallaştırmanın ve bulut teknolojilerinin popülerlik kazanması (ve elbette erişilebilir fiyatlarda olması) dengeleri bozacak gibi görünüyor ama PHP’yi bitireceğini hiç sanmıyorum.

  3. Fatih bayadır blog yazmıyorsun, burdan bir dürteyim dedim 😀 güzeldi okuyoduk falan 😀

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *