İçine Sinek Düşmüş Hayal

Motivasyon konusunda yazılmış çok yazı var. Sizce problem az motive olmamız, az gaza gelmemiz mi?

Gönlümüzün dalgalı sularında bize engel olan ne var ki, “İşte benim istediğim hayat bu!” diyerek bütün gün boyunca yüksek bir enerjiyle hayallerimizin peşinden gitmiyoruz?

Bu sorunun cevabı herkes için farklı olabilir. Ve kişisel, büyük bir proje olarak ele almak gerekebilir. Ben sadece bir ipucu paylaşacağım.

***

Önce motivasyonumuzu özenle ikiye ayıralım:
-Bir şeyi arzu etme(+)
-Bir şeyden uzaklaşma/kaçma isteği(-)

Önemli nokta şudur bir şeyden kaçma isteği(-) insan doğasında diğerini bastırır. İnsanlar kaybetmeye çok duyarlıdır, kazanmaktan da daha çok duyarlıdır.

Güzel bir hedefimiz olduğunda, hemen motivasyonumuzu bozacak sinekler aklımıza gelir(amigdala?). Ne kadar mantıksız olsa da etkileniriz çünkü duygularımız devrededir. Hatta birisi ne kadar zeki olursa bu özelliği onun daha karmaşık sinekler bulmasını kolaylaştıracaktır.

İçine sinek düşmüş bir çorbayı (ne kadar lezzetli olursa olsun) içemeyeceğimiz gibi, taktiksel olarak pislenmiş hayallerimize de azimle ilerleyemeyiz. Temizlik şart.

Join the Conversation

1 Comment

  1. Zeki bir insanın daha karmaşık sinekler bulmasıyla ilgili aklıma şöyle bir şey geldi. Bir yerde anlatmışlardı ben öss ye girerken. Düz yolda bir ferrari hacı murattan daha hızlıdır ama olay viraja, trafiği bol yola geldi mi hacı murat daha rahat olur çünkü ferrari bastı mı metrelerce gitmek zorunda iken hacı murat azıcık gidebilir ve her fırsatı değerlendirebilir demişlerdi. Yani çok zeki olmasanız bile çok çalışarak onlardan daha başarılı olabilirsiniz tarzı bir şeydi. Üzerinden çok geçti tam doğru hatırlamıyor olabilirim ama aklıma bu geldi:)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *